تماشا کردن – ساعت وام ده میلیونی وام 10 میلیونی

تماشا کردن – ساعت: وام ده میلیونی وام 10 میلیونی قانون اساسی بهانه جویی بانک مرکزی ده میلیون قانونی ازدواج میلیونی اقتصادی منابع

گت بلاگز وب‌گردی میانبری جهت وام ازدواج 20 میلیونی

تعداد ازدواج در کشور طبق آمار ثبت احوال از حدود 900 هزار عدد در سال 89 در روندی بشدت نزولی به حدود 680 هزار عدد در سال 94 کم کردن یافته هست.

میانبری جهت وام ازدواج 20 میلیونی

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، این کم کردن درحالی اتفاق افتاده که تراکم جمعیتی کشور به سن ازدواج رسیده است و در حال حاضر حدود 12 میلیون جوان مجرد در سن ازدواج در کشور وجود دارد که چهار میلیون آنها بالای 28 سال دارند که این عنوان نشان از یک بحران بزرگ دارد.
طبق بند یک اصل 43 قانون اساسی، نظام اقتصادی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران وظیفه حمایت از تشکیل خانواده را دارد؛ با این حال در شرایط فعلی، مهم ترین مانع جهت تشکیل خانواده پیش روی جوانانی که میل به به ازدواج دارند، ولی قادر به ازدواج نیستند، پرسشها اقتصادی است.

عبارات مهم : وام ده میلیونی – وام 10 میلیونی

پسر و دختر جهت تأمین هزینه های اولیه ازدواج، هرکدام به حداقل 20 میلیون تومان سرمایه نیاز دارند که رقم بالایی بوده و با وام 10 میلیون تومانی فعلی ازدواج سازگار نیست.
تنها سیاست کشور در حمایت از ازدواج جوانان، وام ازدواج است که تا سال 94 جهت هر یک از زوجین سه میلیون تومان بود، ولی با عوض کردن این قانون در بودجه 95، به ده میلیون تومان جهت هریک از زوجین زیاد کردن یافت.
بانک مرکزی قول داده بود که ماهانه 150 هزار وام ازدواج بدهد، ولی این عدد محقق نشد و تقریبا کمتر از 100 هزار تای آن محقق شد و الان حدود بیش از 500 هزار جوان در صف دریافت وام ازدواج هستند.
طبق آمار بانک مرکزی، بانک ها در مجموع حدود 150 هزار میلیارد تومان منابع قرض الحسنه (پس از کسر سپرده قانونی) در دو قالب سپرده قرض الحسنه بعد انداز به حجم 50 هزار میلیارد تومان و سپرده قرض الحسنه جاری به حجم 100 هزار میلیارد تومان از مردم با قیمت صفر درصد جذب کرده اند.
از این مقدار، بانک ها تنها حدود 45 هزار میلیارد تومان آن را به صورت قرض الحسنه وام داده اند که سهم تسهیلات ازدواج از آن در سال 95 حدود 9800 میلیارد تومان بوده هست؛ این درحالی است که طبق آمارهایی که پیش از این معاونت نظارتی بانک مرکزی منتشر کرده بود، سهم وام قرض الحسنه کلان مدیران بانکی از این منابع بیش از 12 هزار میلیارد تومان است.
همچنین بانک ها از 97 هزار میلیارد تومان سپرده قرض الحسنه جاری مردم، به علت خلأ قانونی هیچ مقدار را به مصارف قرض الحسنه تخصیص داده شده است نداده و به باعث انحصاری که دارند از این منابع کسب سود می کنند.
کارشناسان معتقدند می توان حتی رقم ده میلیون تومانی را به 20 میلیون تومان زیاد کردن داد.
براحتی می توان وام ازدواج را 20 میلیون تومان کرد
غلامرضا مصباحی مقدم، نماینده سابق مجلس راجع به امکان سنجی زیاد کردن وام ازدواج به 20 میلیون تومان گفت: به علت این که درآمدهای جاری و بعد انداز به عنوان قرض الحسنه محسوب می شوند، بانک ها علی القاعده نباید این پول ها را سرمایه گذاری کنند.
مصباحی مقدم با بیان این که بانک ها در سال 95 حدود 10 هزار میلیارد تومان وام ازدواج دادند، گفت: درحالی که کل منابع قرض الحسنه رقمی معادل 150 هزار میلیارد تومان است و در صورت عزم اجرایی، براحتی می توان این رقم را در مورد وام ازدواج زیاد کردن داد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: جالب اینجاست که سال گذشته هنگامی که صحبت از وام 10 میلیونی ازدواج به میان آمد و مجلس قبل مصوب کرد که دولت مکلف است وام ازدواج را از سه میلیون تومان به ده میلیون تومان زیاد کردن دهد، بانک ها می گفتند نمی شود و نداریم، ولی امروز مشخص شد که اتفاقا پول دارند و تمام این بیانات بهانه است.
مصباحی مقدم با تاکید بر این که هم اکنون وام ازدواج براحتی به 20 میلیون تومان قابل زیاد کردن هست، تصریح کرد: منابع موجود است و این امکان هم از لحاظ عملی و هم از لحاظ نظری در شرایط کنونی امکان پذیر است.
بهانه جویی بانک ها
ناصر موسوی لارگانی، نماینده مجلس نیز با تائید این عنوان که حتما باید بزودی وام ازدواج به 20 میلیون تومان زیاد کردن یابد، گفت: آنها که می گویند این مساله امکان ندارد، فقط بهانه جویی می کنند.
وی تصریح کرد: 10 میلیون تومان کنونی نه جهت پسر و نه جهت دختر کافی هست. با این 10 میلیون تومان حتی دختر نمی تواند یک یخچال بخرد چه برسد به کارهای دیگر. پسر نیز باید چند برابر 10 میلیون تومان فراهم کند تا بتواند پول رهن منزل را بدهد، بنابراین زیاد کردن وام ازدواج به 20 میلیون تومان هم شدنی و هم امکان پذیر است.
وی با انتقاد از واکنش‌ها بعضی بانک ها و مسئولان دولتی در ماجرای زیاد کردن وام ازدواج از سه به 10 میلیون تومان اظهار کرد: یادم است سال گذشته که قرار بود وام ازدواج از سه میلیون به 10 میلیون تومان زیاد کردن یابد، بسیاری از بانک ها در کنار مسئولان دولتی به عنوان نمایندگان دولت نسبت به زیاد کردن وام ازدواج به 10 میلیون تومان مخالف بودند و می گفتند امکان زیاد کردن وام از سه به 10 میلیون تومان نیست. استدلال دولتی ها و بانک ها این بود که منابع نداریم و به همین علت بهانه جویی می کردند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس توضیح داد: این درحالی است که اگر بگوییم بانک ها منابع ندارند، اشتباه است و فقط اراده نیست، بانک ها منابع زیادی به عنوان قرض الحسنه دارند. الان بانک ها 150 هزار میلیارد تومان منابع قرض الحسنه دارند، درحالی که فقط در سال 95، چیزی حدود 9800 میلیارد تومان آن را وام ازدواج داده اند.
موسوی لارگانی افزود: همین الان متاسفانه باید بگویم سختگیری و بهانه گیری جهت دادن وام ده میلیونی وجود دارد و به همین علت نیز خیلی از جوانان نیز از گرفتن وام ده میلیونی ازدواج منصرف می شوند.
مجلس دست به کار شود
دکتر حجت الله عبدالملکی، اقتصاددان هم با تائید امکان سنجی زیاد کردن وام ازدواج به 20 میلیون تومان گفت: این امکان براحتی وجود دارد، ولی باید مسئولان دولتی بخواهند تا این اتفاق بیفتد. مورد نیاز است نمایندگان مجلس دراین باره طرحی تنظیم کنند تا زیاد کردن وام ازدواج به 20 میلیون تومان به قانون تبدیل شود.
وی افزود: مطمئنا دراین باره مقاومت هایی از سوی بانک ها و بعضی از دولتی ها صورت خواهد گرفت، همان طور که جهت زیاد کردن وام سه میلیونی از سه به 10 میلیون تومان، هم بانک ها مخالف بودند و هم مقامات پولی و مالی دولت یازدهم، ولی این اتفاق بالاخره رخ داد.
منبع: جام جم آنلاین
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: وام ده میلیونی | وام 10 میلیونی | قانون اساسی | بهانه جویی | بانک مرکزی | ده میلیون | قانونی | ازدواج | میلیونی | اقتصادی | منابع

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz