تماشا کردن – ساعت وام ده میلیونی وام 10 میلیونی

تماشا کردن – ساعت: وام ده میلیونی وام 10 میلیونی قانون اساسی بهانه جویی بانک مرکزی ده میلیون قانونی ازدواج میلیونی اقتصادی منابع

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی عوض کردن مسیر در بازار آتی

کاهش قیمت ها در روزها و هفته های اخیر بااهمیت ترین خبر در بازار آتی بود؛ اگرچه این واکنش‌ها دقیقا از سمت بازار نقدی هدایت شده است بود. کم کردن قیمت دلار و افت ب

عوض کردن مسیر در بازار آتی

عوض کردن مسیر در بازار آتی

عبارات مهم : بازار

کاهش قیمت ها در روزها و هفته های اخیر بااهمیت ترین خبر در بازار آتی بود؛ اگرچه این واکنش‌ها دقیقا از سمت بازار نقدی هدایت شده است بود. کم کردن قیمت دلار و افت بهای جهانی طلا بااهمیت ترین دلایل این اوضاع بود که هنوز هم پتانسیل استمرار آن وجود دارد؛ ولی بعضی داده ها از تغییرات جزئی در بازار آتی حکایت دارد. هنوز قیمت سکه در بازار حباب دارد و تا زمانی که روند کاهشی قیمت دلار حتی در ذهن فعالان بازار متصور باشد پتانسیل استمرار افت قیمت در بازار آتی را باید مدنظر قرار داد. هنوز نمی توان از خبرهای سیاسی سیگنالی جهت جمع بندی قیمت دلار به دست آورد؛ اگرچه تاثیرگذاری بازار ارز تازه بیش از رخدادهای حاشیه ای در این بازار هست؛ اگرچه شواهد موجود از پتانسیل افت قیمت در این بازار هم خبر می دهد، ولی این تنها یک گمانه زنی است.

قیمت های موجود در بازار آتی در کمترین سطح از آخرهای خردادماه تاکنون است اگرچه هنوز روال کاهشی در بازار آتی ادامه دار به نظر می رسد. به جز سررسید دی ماه سایر سررسیدها در قیمت هایی کمتر از ۳ میلیون تومان درحال معامله است که نشان می دهد ذهنیت معامله گران در بازار آتی و نقدی سکه کاملا عوض کردن کرده و بیش از جذابیت رشد نرخ، دلواپس کم کردن قیمت ها هستند.۱۱ تیرماه اوج قیمت های تاریخی در بازار آتی بورس کالا بود؛ ولی از آن وقت تاکنون شاهد افت قیمت ها هستیم. این درحالی بود که تنها در پنج شنبه هفته گذشته سررسید تیرماه امسال که موعد تحویل آن نزدیک است رشد قیمت محدودی داشت که آن هم متاثر از زیاد کردن قیمت در بازار نقدی بود. این اوضاع کلی در بازارهای آتی موجب شد که قیمت ها از سقف قیمت تا کف معاملاتی آخر هفته گذشته نزدیک به ۲۰ درصد افت قیمت را نشان دهند؛ رخدادی که به معنی زیان های کلان در بازار آتی است و می توانست بخش اعظم درآمدزایی در دوره رشد قیمت ها را از بین ببرد.

عوض کردن مسیر در بازار آتی

به صورت دقیق تر جهت سررسید شهریور ۵/ ۱۹ درصد، سررسید آبان ۸۸/ ۲۰ درصد و سررسید دی ماه ۹۷ نزدیک به ۲/ ۱۷ درصد کم کردن قیمت به ثبت رسید. این سیگنال خود به معنی خروج بسیاری از فعالان بازار از گردونه معاملات خواهد بود؛ ولی در کنار این داده شاید انتظار بعضی جرقه های رشد قیمتی بعد از این فاز افت قیمت چندان هم عجیب نباشد ولی نمی توان ادعای قاطعی در این خصوص داشت. رخدادهای تاثیرگذار بر بازار آتی به قدری پیچیده شده است که تنها شرح رخدادهای موجود قابل ارائه هست؛ لیکن هر ادعایی ممکن است به واقعیت هایی کاملا مخالف انتظار بدل شود. چشم انداز بازار ارز در ادبیات فعالان بازار کاهشی قلمداد می شود آن هم در شرایطی که معاملات ارزی در سامانه نیما شروع شده است و همین داده تاکنون جهت کم کردن قیمت دلار موثر بوده هست. بهای جهانی طلا کم کردن جدی داشته و البته هنوز هم کاهشی است و این داده هم مخالف جریان رشد قیمت هاست. همه چیز گویی به زیان بازار است و افت قیمت را باید صورت مهم در تحلیل ها و البته رصد طرزفکر اهالی بازار به شمار آورد. در صورت ادامه این شرایط احتمالا پرده های جدیدی از تراژدی بازار آتی را شاهد خواهیم بود.

رمزخوانی از دو هفته تراژیک در بازار آتی

کاهش قیمت ها در روزها و هفته های اخیر بااهمیت ترین خبر در بازار آتی بود؛ اگرچه این واکنش‌ها دقیقا از سمت بازار نقدی هدایت شده است بود. کم کردن قیمت دلار و افت ب

بازار آتی سرگیجه قیمتی گرفته هست. سیگنال های موجود در بازار نقدی، آتی را در روزهای اخیر به سمت افت قیمت هدایت کرده ولی بازار آتی هم گویی از کم کردن قیمت ها استقبال می کند. اگرچه داده هایی همچون ارزش زمانی پول، رشد قیمت جهانی طلا و حتی تقویت تنش های سیاسی و فرارسیدن وقت اعمال تحریم های آمریکا همگی از قیمت ها در سررسید های طولانی مدت حمایت می کند، ولی خوش بینی ها گویی به ویروس قیمتی در بازار آتی بدل شده است هست. بسیاری از معامله گران باسابقه در بازار آتی تنها به جرقه های مقطعی قیمت دل خوش می کنند و این به معنی آن است که به جد از جریان کاهشی قیمت ها ترسیده اند. افت قیمت دلار و کم کردن بهای جهانی طلا هر دو فضای مثبتی را جهت دورنمای این بازار باقی نگذاشته و البته این شرایط که در دو هفته اخیر تظاهر کرده، به صراحت در نمودار قیمت ها مشهود است.

چهره بازار آتی در روزهای گذشته را باید چیزی شبیه به یک تراژدی کامل به شمار آورد یعنی در روال عمومی افت قیمت تنها چند جرقه قیمتی تا حدودی امیدواری هایی را تزریق کرده، ولی روزهای سخت بازار آتی را توجیه نکرده هست. آن روزها که بازارهای متفاوت با رشد قیمت دلار روزهای مشکل را سپری می کردند بازار آتی یگانه برنده قیمتی با سودآوری جالب بود، ولی هم اکنون گردونه برگشته و موفقیت های پیشین این بازار را با مشکل های تازه همسنگ ساخته است.

این درحالی است که هنوز هم عقب نشینی های تازه بسیار عقب تر از موفقیت های گذشته بوده است یعنی بازار آتی هنوز هم به بسیاری از افراد بدهکار هست. به صورت دقیق تر منافع پیشین در بازار آتی درحال تحلیل رفتن و تضعیف شدن است یعنی درآمدزایی های پیشین جهت بسیاری از افراد در دو هفته گذشته هنوز به اندازه درآمدزایی های پیشین نبوده و اگر قرار باشد توازن در این بازار در نوسان قیمت و درآمدزایی ها ادامه داشته باشد باید روند کاهشی موجود باز هم ادامه یابد.

عوض کردن مسیر در بازار آتی

همان گونه که عنوان شد چند جرقه رشد قیمت در بازار نقدی سکه همچون محرک جالب ولی کم ارزشی بود که جرقه های نامحسوسی را در بازار آتی ایجاد کرد. البته این داده موجب شد تنها بخش محدودی از بازار جنبش شده است و جهت سررسیدهای نزدیک تر رشد قیمت های مقطعی را تجربه کند. این اوضاع نشان می دهد که بازار آتی بیش از گذشته دلواپس افت قیمت بوده و این رخدادهای مقطعی تنها جهت بخش کوچکی از بازار جالب باشد. سررسیدهای طولانی تر هیچ توجه خاصی به اتفاقات این روزها از خود نشان نمی دهند و هنوز هم مایل هستند جهت کوتاه مدت تا میان مدت افت قیمت های احتمالی را سرلوحه عملکرد خود قرار دهند؛ در شرایطی که محرک خاصی در بازار وجود ندارد عوض کردن خاصی هم ایجاد نخواهد شد.

در کنار این موارد البته بعضی رخدادها می تواند از بازار حمایت کند ولی فعالان آتی تمایلی به توجه به آنها ندارند. قیمت جهانی طلا در یکی از سطوح بسیار پایین قرار داشته و همین توصیه احتمال تقویت آن را مطرح می کند ولی این مطلب تنها یک احتمال هست؛ لیکن سیگنال های متفاوت بسیاری دارد که بررسی این توصیه در ادامه این گزارش مورد توجه قرار خواهد گرفت. معامله ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما هم یک توصیه جالب جهت بازار تلقی شده است و حداقل خروجی آن عدم رشد زیاد قیمت ارز حاصل از صادرات هست. حال در شرایطی که هفته هاست ارز حاصل از صادرات گویی بلوکه شده است بود و این بار هم دولت سخت گیری ها را به جد پیگیری خواهد کرد، زیاد کردن عرضه ارز در این سامانه یا در بازارهای جانبی چیز عجیبی نیست که بازار هم این توصیه را به خوبی درک کرده است.

کاهش قیمت ها در روزها و هفته های اخیر بااهمیت ترین خبر در بازار آتی بود؛ اگرچه این واکنش‌ها دقیقا از سمت بازار نقدی هدایت شده است بود. کم کردن قیمت دلار و افت ب

شتاب آرامش در همه بازارها

نکته جالب توجه آنکه هرچقدر به روزهای ادعایی اواسط مردادماه به عنوان وقت تحریم های تازه نزدیک تر می شویم بازار فاصله بیشتری از التهاب می گیرد یعنی آرامش زیاد در بازارها را می توان به آسانی حس کرد. این مطلب اگرچه به التهاب روزها و هفته های گذشته بی ارتباط نیست، ولی یکی از شاخصه های بازارهاست یعنی خبرهای خوب و حتی خبرهای بد را پیش خور می کند. این شرایط در بازار نقدی و مخصوصا آتی سکه هم تظاهر کرده و با پذیرش تمامی اتفاقات موثر احتمالی فاز کم کردن قیمت ها را تاکنون برگزیده هست. البته رخدادهای پیرامونی در بازار نقدی سکه و شرایط داد و ستد سکه های پیش خرید شده است نیز خود یکی دیگر از اتفاقات این بازار است که تاکنون جهت ثبات قیمت ها بافایده بوده و این شرایط احتمالا ادامه می یابد.

جدا از تمام مواردی که ذکر شد واکنش‌ها بازار آتی بیش از حالت طبیعی نشان دهنده ناامیدی به رشد قیمت ها در دو هفته اخیر بود که این سیگنال را باید جهت بسیاری از بازارها حتی بازارهای کالایی به عنوان یک اصل، برجسته ساخت. به صورت دقیق تر بازار آتی در دو هفته گذشته نشان داد که زیرپوست بازار نقدی خبر مثبتی مبنی بر رشد قیمت ها وجود نداشته و حتی ذهنیت رشد قیمت را هم باید به حاشیه راند.

عوض کردن مسیر در بازار آتی

این شرایط نشان می دهد که رفتارهای هیجانی در بسیاری از بازارها باید محدود شود لیکن سیگنال های قیمتی که اغلب از بازار سکه و ارز شروع شده است و البته بیش از همه در بازار آتی شفافیت دارد، به کم کردن حرکت و افت شتاب رفتارهای هیجانی رای می دهد. این اوضاع را باید بسیار مهم ارزیابی کرد ولی این توصیه نیز مهم خواهد بود که صورت بازار در دو هفته اخیر این گونه بوده و در روزهای آینده شاید عوض کردن کند. این در حالی است که سیگنال های موجود از عوض کردن سریع بازار در روزهای آینده خبر نمی دهد. البته رشد قیمت در روز پنج شنبه شاید بتواند تأثیر محدودی بر بازار داشته باشد، ولی در کنار آن عدم تبعیت جریان غالب قیمتی در بازار آتی از این سیگنال قیمتی در بازار نقدی نشان می دهد که بازار چندان هم به عوض کردن فاز قیمتی خوش بین نبوده و دقیق تر، ناامیدتر از چیزی است که به نظر می رسد و تنها منتظر استمرار سیگنال های کاهشی در بازار هست. موارد فوق حال و روز بازار آتی در دو هفته گذشته بود که با کم کردن نسبتا مداوم قیمت روبه رو شد. البته این بازار با داده های دیگری نیز در تماس است که به ترسیم واقعیت های این بازار بیش از پیش کمک می کند.

بررسی حجم معاملات و نوسان آنها

حجم قراردادهای آتی منعقد شده است در هفته گذشته در بورس کالا ۱۲۵ هزار و ۳۴۰ قرارداد بود که به نسبت هفته قبل از آن از افت ۱۰/ ۲۲ درصدی حکایت دارد. این در حالی است که در هفته قبل از آن (دو هفته گذشته) حجم معاملات نزدیک به ۱۶۱ هزار قرارداد بود یعنی افت معاملات در هفته قبل چندان هم برجسته نبوده هست. این رقم معاملاتی در مقایسه با هفته های اخیر در نهایت نشان می دهد که یک روال کاهشی نسبی در این بازار ایجاد شده است و حداقل خروجی آن استمرار معاملات در حجمی نزدیک به ۱۵۰ هزار قرارداد در هفته یا کمتر از آن بوده است.

این روند نشان می دهد که با کم کردن حجم معاملات، جذابیت های معاملاتی نیز کم کردن می یابد که یکی از فاکتورهای مهم و تأثیرگذار در تضعیف نسبی بازارها خواهد بود که به احتمال افت زیاد قیمت ها در مقایسه با قیمت ها در بازار نقدی کمک خواهد کرد. البته شاهد کم کردن وجه تضمین قراردادهای آتی در کنار افت قیمت ها هستیم که شاید بتواند به رشد حجم معاملات کمک محدودی کند. از سوی دیگر سخت گیری های بورس کالا جهت مدیریت بازار آتی هنوز هم نسبتا پابرجاست و شاید عوض کردن در این ساز و کار بتواند باز هم از حجم معاملات حمایت کند. با توجه به این شرایط نمی توان به تقویت جدی حجم معاملات در بازار آتی خوش بین بود یعنی بازار از این مسیر هم در حال محدودشدن هست. توصیه دیگر در بازار آتی فاز فروش مستمر در هفته های اخیر هست. از هفته نهایی به ۲۵ خرداد تاکنون بازار به صورت کژدار و مریز در فاز فروش واقع شده است است اگرچه در هفته نهایی به ۳۱ خردادماه سیگنال های ضعیفی از خرید در بازار مشاهده شد.

از آن تاریخ باز هم فاز فروش در بازار تظاهر برجسته ای داشت به عنوان مثال دقیق تر در هفته گذشته در برابر ۸ هزار و ۱۰۳ خریدار – معامله، ۸ هزار و ۴۳ فروشنده – قرارداد به ثبت رسید که نشان دهنده حضور بازار در فاز فروش بود اگرچه در دو هفته قبل از آن، این اختلاف زیاد بوده که نشان می دهد توانمندی فروش در دو هفته قبل از آن برجسته تر بوده هست. این سیگنال را شاید بتوان جدی تر ارزیابی کرد، لیکن کم کردن فشار فروش این ذهنیت را ایجاد می کند که بازار در هفته پیش رو می تواند با عوض کردن فاز قیمتی روبه رو شده است یعنی وارد یک فاز رشد قیمت شود. تنها این سیگنال می تواند از رشد قیمت حمایت کند ولی قیمت ها نیز به حدی کم کردن داشته که عوض کردن فاز قیمتی می تواند از جذابیت هایی جهت خود برخوردار باشد. از سوی دیگر رشد قیمت در روز پنج شنبه جهت قیمت های نقدی نیز این احتمال را مطرح می کند که شاید روند نوسان قیمت ها ممتد بوده و باز هم شاهد زیاد کردن قیمت باشیم.البته بازار آتی هر لحظه دنباله رو بازار نقدی بوده و به خودی خود پتانسیل اعمال نفوذ در قیمت ها را نخواهد داشت اگرچه اغلب جهت سررسیدهای طولانی مدت اظهارنظر بازار آتی را می توان در مورد جو غالب و دورنمای قیمت ها مشاهده کرد. در صورتی که شاهد رشد حجم معاملات و کم کردن فشار فروش باشیم شاید بتوان به زیاد کردن قیمت ها امید بست ولی در اوضاع فعلی که شواهدی از آن در دست است نمی توان اظهارنظر قاطعی داشت.

بازارهای جهانی طلا

کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی به عنوان یکی از داده های مهم تأثیرگذار در بازار آتی و مخصوصا بازارهای جهانی ایفای نقش می کند. با توجه به زیاد کردن ارزش دلار آمریکا و تقویت جذابیت خرید اوراق قرضه کوتاه مدت شاهد افت قیمت جدی طلا در بازارهای جهانی هستیم اگرچه سقوط آزاد قیمت در بازارهای کالایی نیز به داده ای مهم جهت تضعیف موقعیت قیمتی طلا منجر شده است هست. شرایط قیمتی در بازارهای کالایی در دنیا به هیچ عنوان مساعد نیست و البته ریزش قیمت تاکنون به بازار سهام آمریکا سرایت نکرده است.

این موارد در کنار شرایط جانبی در بازار طلا احتمال عدم رشد قیمت طلا را برجسته می سازد اگرچه حفظ سطوح قیمتی فعلی نیز بعد از چند فاز کم کردن قیمت های جدی، باز هم یک داده منفی بزرگ به شمار می آید که جهت بازار آتی خوش یمن نیست. البته در صورت اصلاح اوضاع قیمتی در بازارهای کالایی در دنیا پتانسیل رشد قیمت طلا را می توان از این مسیر قیمتی مورد محاسبه قرار داد، ولی ولی و اگرهای بسیاری دارد.

بازارهای جهانی به صراحت در یک فاز افت قیمت جدی قرار گرفته و اگر این شرایط ادامه یابد روزهای عجیب و خطرناکی در بازارهای جهانی تظاهر خواهد کرد. کم کردن مستمر قیمت ها در بازارهای کالایی می تواند افت قیمت را به بازارهای سهام انتقال یافته سازد و این اتفاق به معنی آن خواهد بود که بحرانی تازه در بازارهای جهانی تظاهر کند. البته هنوز جهت چنین ادعایی سریع هست، لیکن بحران فعلی در بازارهای کالایی به بازارهای سهام آمریکا سرایت نکرده یعنی تأثیرگذاری بحران هنوز محدود به بازارهای کالایی هست. این شرایط اجازه رشد قیمت طلا را نخواهد داد، مگر آنکه اوضاع باز هم دگرگون شود.

دنیای اقتصاد/ محمدحسین بابالو

واژه های کلیدی: بازار | سیگنال | سیگنال | قیمت طلا در بازار | اخبار اقتصادی و بازرگانی

عوض کردن مسیر در بازار آتی

عوض کردن مسیر در بازار آتی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz